ZŠ Horšovský Týn - třída IV.C
Mgr. Jitka Krbcová

domácí úložky
|<  <<  58/59    >>  >|
16.11.2020
čteníMyslela jsem, že už dnes začneme pracovat se Slabikářem. Nakonec jsem si to rozmyslela, budeme tento týden (dnes doma a od středy ve škole) opakovat a procvičovat a hlavně dopíšeme Písanku č. 1, protože Slabikář začínáme číst v okamžiku, kdy začínáme psát do písanky č. 2. Začneme od toho nejjednoduššího. V příloze najdete materiály k vytištění. Stránka se slabikami je povinná. Stránka, na které děti hledají čtveřice písmen je dobrovolná. Stránka s obrázky a slabikami: Pracujete podle zadání. Pozor, rozlišujte krátké a dlouhé slabiky. Neřešte, jestli na obrázku vyhodnotíte např. jako mák nebo makovice, nebo prase – sele – prasátko. Prostě si jedno slovo zvolte a s tím pracujte.
13.11.2020
čteníŽivá abeceda, str. 43, úkol se srdíčkem. S mřížkami jsme už pracovali mnohokrát. Jen zopakuji: určíte počet a délku slabik, položíte do mřížek písmenka, písmenka napíšete (pište klidně velká tiskací písmena) a pod slabiky udělejte obloučky. Tímto cvičením končíme práci v Živé abecedě. Na stránce 45 najdete hru, která je popsaná dole v zeleném rámečku. Klidně si doma hrajte. Na str. 47 je další vychytávka. Podrobnosti jsou opět dole v zeleném rámečku. Živou abecedu prosím zatím nezahazujte ani nijak neničte. Až se vrátíme do školy, vezměte ji s sebou a já si prohlédnu, jak jste doma pracovali. Už se těším.
psaníPísanka str. 22 a 23. Neděste se, nechte si jednu stránku na víkend. Dnes se naučíte psát písmenko velké „A“.
matematikaBudeme společně pracovat na str. 38 a 39. Není tam opravdu nic těžkého. Pokud zbyde čas, zkusíme opět desetiminutovku do čtverečkovaného sešitu – příklad nepíšeme, jen výsledek.
prvoukaV prvouce se podívejte na str. 15. Cvičení 1 udělejte ústně, cv. 2 písemně a cvičení 3 buď namalujte, nebo nalepte fotku vaší rodiny. Tuto stránku jsem na dnešek vybrala záměrně. Moji milí prvňáčci, právě vaše rodiny si zaslouží od vás velkáááánskou pochvalu, poděkování a pusu. Vzpomeňte si, jak se o vás doma všichni starají, jak vám pomáhají a jak těžké to teď pro všechny bylo, když jste se museli učit doma. Tak na to myslete, kdybyste úplně náhodou, chtěli doma zlobit.
12.11.2020
čteníČtení online: Živá abeceda, str. 44, cvičení s hvězdičkou. Stejnou barvou budeme kroužkovat obrázek a k němu slabiky, ze kterých se slovo skládá. První slabiku budeme hledat v horním řádku a tu druhou slabiku pak v tom řádku pod. Totéž budeme dělat i v dalších dvou řádcích slabik a obrázků pod nimi. Úkol s hvězdičkou: Opět budeme barevně kroužkovat jména dětí. Diktát písmen a slabik (buď do sešitu se sluníčkem nebo na volné řádky v písance): p l m s i e pu sa me le
psaníPísanka, str. 21. Dnes nás/vás čeká písmenko velké psací „O“. Malé psací „o“ už umíme dávno, velké pro nás/vás bude úplná hračka. Slabiky, které najdete dole na stránce, přepisujete psace. Pozor! Tam, kde je velké písmeno, musím ho i napsat.
matematikaPracovní sešit, str. 39, cv. 4 a 5. Sčítání do pěti – pohodička. Str. 41, cv. 5 – máte dokreslovat podle originálu. Další pohodička! Hravý početník, str. 2, první sloupeček.
11.11.2020
psaníPísanka, str. 20. Dnes budete psát písmenko velké psací „M“. „M“ jako Martin. To nám to dnes hezky vyšlo, viďte?
matematikaMatematika, online hodina: Společně budeme pracovat na úkolech na str. 37/1, 2, 3 v pracovním sešitě.
11.11.2020
čteníVíte, kdo dnes slaví svátek. Martin! My sice žádného Martina ve třídě nemáme, ale to nevadí. Možná víte, možná ne, ale kdysi dávno žil jeden Martin, který měl tak dobré srdce a tak hezky se choval k ostatním, že o mnoho let později ho prohlásili za svatého. Říká se, že sv. Martin má k přijíždí na bílém koni. Zkuste zjistit, co to znamená. Sv. Martinovi se dnes budeme věnovat i při vaší domácí práci. V příloze najdete 2 úkoly. U některých obrázků jsou namalované nůžky (Buď je obrázek formou omalovánky nebo je již vybarvený. Je na vás, který si vyberete. Ten omalovánkový můžete samozřejmě vybarvit.) Tyto obrázky rozstříháte podle čar. A pak zase skládáte. Buď podle výsledků příkladů, nebo hledáte stejná slova. Vím, že některé příklady jste ještě nepočítali, ale věřím, že pomocí prstů nebo počítadla to určitě zvládnete. Hotový složený obrázek nalepte tam kam, patří.
10.11.2020
čteníOnline hodina: Při online hodině budu zkoušet čtení na str. 42. Dále budeme pracovat v Živé abecedě na str. 43, úkol s hvězdičkou. Chybějící slabiku nejdříve položíme na správné místo, slovo přečteme a pak slabiku doplníme, uděláme pod slabiky obloučky a opět přečteme. Pokud zbude čas, zkusíme si do procvičovacího sešitu nebo do písanky (volné řádky se symbolem ruky) napsat diktát písmen a několika slabik (m l a í ů s ma mi).
psaníPísanka, str. 18 a 19. Jsou to opět 2 stránky, ale uvidíte, že tolik psaní tam zase není. Celou jednu polovinu stránky zabírá úkol s rukou. Víte, že do tohoto úkolu píšete jen tehdy, pokud se vám něco nepovedlo, nebo pokud potřebujete něco docvičit. Takže, když bez diskuzí s rodiči zvládnete zbytek napsat na první dobrou, máte spoustu práce ušetřeno.
matematikaV písance s pejskem najdete na str. 1 číslici „0“. Číslici „0“ začínáte psát nahoře a směrem doleva. Číslici píšeme jedním tahem. Ten veliký tvar pište progresou. Tužkou si napište jen tu první menší řádku. V pracovním sešitě z matematiky si najděte str. 40. V první řádce škrtáte ošklivě napsané nuly. Pak napište řádku vedle prázdné žluté kartičky a vedle prasátka. V minulé týdnu jste dostali nový pracovní sešit: Hravý početník. Na str. 1 najdete sloupečky, ve kterých doplňujete chybějící číslice. První sloupeček máte povinně, ten druhý dobrovolně a ten třetí zatím zůstane prázdný.
9.11.2020
čteníŽivá abeceda, str. 42. Vůbec nekoukejte na zadání úkolů dole na stránce. Jen čtěte slabiky. Nic víc, nic míň. Pokud je ještě neumíte nazpaměť, pořád trénujte čtení slov na str. 40.
psaníDnes se naučíme nové písmenko – malé psací „p“. Při psaní „p“ si dejte pozor na to, abyste se po té dlouhé čáře vraceli zpět nahoru a pak teprve psali tu navazující vlnovku. Počáteční slabiky u obrázků pište jen jednou.
matematikaPracovní sešit, str. 39, cv. 1 a 2. Jsou to dvě jednoduchá cvičení – sčítání a porovnávání. Děti si tato dvě cvičení udělají úplně samy a rodiče poprosím, zda by mohli splněné úkoly nafotit nebo naskenovat a poslat mi je mailem. Dále se podívejte na str. 37 na cv. 4. Vystřihněte si čtverce na kterých jsou obrázky. Na každém čtverečku najdete z druhé strany barevně označený příklad. Vypočtěte ho a položte obrázkem nahoru na správný výsledek. Pokud správně počítáte, po vypočítání všech příkladů by se vám měl objevit složený obrázek. Obrázek nalepte.
6.11.2020
čteníŽivá abeceda, str. 38, cv. s hvězdičkou. Vedle obrázků jsou kartičky se slabikami. Kartičky si přečtete a zakroužkujete tu správnou, ten správný zvuk k danému obrázku. Úkol se srdíčkem – čtete slabiky. Na str. 39 je úkol s rybníčkem a rybičkami. Ve škole bychom lovili rybičky a s úkolem bychom si pohráli. Doma to neřešte, jen si přečtěte slabiky na jednotlivých rybičkách. Pokud byste dokázali najít vždy dvě rybičky, jejichž slabiky utvoří slovo, můžete je spojit čarou. Trénujte i čtení na str. 40, úkol s hvězdičkou.
psaníPísanka, str. 14 – 15. Je tam písmenko malé psací „s“. První 2 řádky určitě udělejte tužkou. Vy, kteří už zkoušíte psát perem, pak zbytek stránek můžete psát perem. V minulých dnech jsem upozorňovala na to, že slabiky píšeme jedním tahem. Pokud má nějaké písmenko ze slabiky nad sebou tečku nebo čárku, píšeme ji až po napsání slabiky. Slabiky s písmenkem „s“ na začátku se jedním tahem nepíší. Napíšete písmenko „s“. Pak hrot tužky nebo pera položím na linku pod obloučkem písmenka „s“ a začnu psát další písmeno. Největší problém dětem dělá napojení písmene „a“ nebo „o“. Úkoly s „rukou“, které se v písance objevují slouží především k docvičení toho, co dětem dělá problémy. Nebo kde jste chybovali. Spletli jste slabiku u obrázků, nevadí. Místo u obrázku už není, slabiku napíšu do volné řádky u úkolu s rukou.
matematikaOnline hodina: Pracovní sešit, str. 35. Dnes se na hodině naučíme, jak se dělá číselný rozklad. Rozklad musí všichni umět, bude sám to hodit u sčítání a odčítání. Začneme tím, že si před sebe na stůl položíme 5 kusů něčeho (5 bonbónů, 5 šišek, 5 fazolí, 5 knoflíků apod. Dám dětem příkaz, aby ty své předměty rozdělily na 2 hromádky. Pak se ptám, jak rozdělily. Někdo rozdělil na 1 a 4, někdo na 2 a 3, někdo 4 a 1, někdo 3 a 2. Pak si připravíme dominovou kartu. A zase pokládáme. Např. Vezmi ze své hromádky 3 např. fazole a polož je vlevo, zbytek fazolí, které máš, polož vlevo. Dominové karty už děti znají, tím pádem umí sestavit i příklad, který si na té své kartě doma udělali. Např: 1 + 4 , 4 + 1, 2 + 3, 3 + 2. A znovu se ptám: Kolik jich máš vlevo, vpravo, celkem? Totéž opakujeme, když máme celkem jen 4 předměty apod. V pracovním sešitě pak pracujeme na str. 35. Na levé straně vidlice zapíšete počet jablek (vajec, šišek), který je už namalovaný na stromě (v hnízdě, na větvi). Pak domaluji zbytek jablek (vajec, šišek) a dopíši počet na pravou stranu vidlice. Musí platit: když sečtu čísla na jednotlivých stranách vidlice, musí mi vyjít výsledek, který je nahoře. Číselný rozklad u domečků: Na střeše máte číslo, které rozkládáte. Čtverečkovaný sešit: Předepsala jsem vám tam 8 příkladů na sčítání.
prvoukaStr. 12, pracujte podle pokynů.
5.11.2020
čteníonline hodina: ŽA str. 40, úkol s hvězdičkou. V tomto úkolu ´kolu budeme číst slabiky a následně i slova. Pod každou slabikou si opět děláme obloučky. Oblouček děláme i pod slabikou, která má jen jedno písmenko (hlásku). Úkol se srdíčkem: čteme slabiky ve středu kytiček. Pokud bude čas, řeknu slabiku a vybarvíme střed kytičky s danou slabikou určitou barvou. Např: Slabiku „LÍ“ vybarvi zeleně apod. Str. 41, úkol s hvězdičkou. Budeme číst slabiky na stromě a pod každé jablíčko naznačíme tečkou nebo čárkou délku slabiky. Opět, pokud zbyde čas, budeme zkoušet říkat slova, která začínají danou slabikou.
psaníPísanka str. 12-13. Dnes nás čeká písmenko „l“. U psaní slabik nezapomeňte, že slabiky píšeme jedním tahem a pak teprve dopisujeme čárky nebo tečky nad písmenky. U obrázků pak píšeme počáteční slabiku.
matematikaPracovní sešit, str. 36, celá stránka. Pracujte podle zadání, není tam nic těžkého, vše je vysvětleno u jednotlivých cvičení.
4.11.2020
čteníNeustále trénujeme čtení známých slabik. Včera jsme v ŽA četli slabiky na str. 37, úkol s hvězdičkou. Klidně si je dnes přečtěte znovu. Pak se podívejte na str. 36. Vždy je tam řada obrázků a pod ní rámeček se slabikami. Slabiky si nejdříve přečtěte a pak spojte obrázek s počáteční slabikou. Buď spojujete nebo kroužkujete stejnou barvou. Takhle udělejte všechny 4 skupiny obrázků a slabik.
psaníPísanka, str. 11 – celá stránka. U obrázků píšete počáteční slabiku.
matematikaOnline hodina: Budeme pracovat na str. 34. Na této stránce najdete způsob, jakým se sčítá pomocí číselné osy. Možností je několik. My budeme pracovat tak, jak je ukázáno ve cvičení 4 vlevo. Např. příklad: 2+3= Nejdříve si na číselné ose najdeme číslo 2. Barevně si ho označíme. Pak máme udělat plus tři. Budeme skákat od čísla 2 a uděláme 3 skoky po 1 dílku. Skoky malujeme pomocí obloučků. Číslo, ke kterému jsme doskočili si dáme do kroužku. Krásně pak uvidíme výsledek příkladu. Při nácviku příkladů na sčítání používejte číselnou osu, kuličkové počítadlo, předměty, které budete skládat na stůl a klidně i prsty na ruce. Děti si postupně sčítací vazby zafixují a žádnou pomoc počítadla, prstů atd. už nebudou potřebovat. Jde jen o to: trénovat, trénovat, trénovat.
prvoukaDnes budeme pracovat na str. 11. Pracujte podle pokynů. U úkolu 2 netuším, kolik kaštanů na obrázku je. Schválně, kdo jich najde nejvíc? U úkolu 1 je zásadní informace: strom má kmen, keř kmen nemá. A zkuste se podívat na své Podzimníčky. Z jakých stromů (keřů) jste požívali listy, plody apod.?
|<  <<  58/59    >>  >|

nahoru webmaster