ZŠ Horšovský Týn - třída IV.C
Mgr. Jitka Krbcová

zprávy pro rodiče
|<  <<  69/73    >>  >|
4.11.2020
Práce na doma 4.11.
Čtení: Neustále trénujeme čtení známých slabik. Včera jsme v ŽA četli slabiky na str. 37, úkol s hvězdičkou. Klidně si je dnes přečtěte znovu. Pak se podívejte na str. 36. Vždy je tam řada obrázků a pod ní rámeček se slabikami. Slabiky si nejdříve přečtěte a pak spojte obrázek s počáteční slabikou. Buď spojujete nebo kroužkujete stejnou barvou. Takhle udělejte všechny 4 skupiny obrázků a slabik. Psaní: Písanka, str. 11 – celá stránka. U obrázků píšete počáteční slabiku. Matematika, online hodina: Budeme pracovat na str. 34. Na této stránce najdete způsob, jakým se sčítá pomocí číselné osy. Možností je několik. My budeme pracovat tak, jak je ukázáno ve cvičení 4 vlevo. Např. příklad: 2+3= Nejdříve si na číselné ose najdeme číslo 2. Barevně si ho označíme. Pak máme udělat plus tři. Budeme skákat od čísla 2 a uděláme 3 skoky po 1 dílku. Skoky malujeme pomocí obloučků. Číslo, ke kterému jsme doskočili si dáme do kroužku. Krásně pak uvidíme výsledek příkladu. Při nácviku příkladů na sčítání používejte číselnou osu, kuličkové počítadlo, předměty, které budete skládat na stůl a klidně i prsty na ruce. Děti si postupně sčítací vazby zafixují a žádnou pomoc počítadla, prstů atd. už nebudou potřebovat. Jde jen o to: trénovat, trénovat, trénovat. Prvouka: Dnes budeme pracovat na str. 11. Pracujte podle pokynů. U úkolu 2 netuším, kolik kaštanů na obrázku je. Schválně, kdo jich najde nejvíc? U úkolu 1 je zásadní informace: strom má kmen, keř kmen nemá. A zkuste se podívat na své Podzimníčky. Z jakých stromů (keřů) jste požívali listy, plody apod.?
3.11.2020
Práce na doma 3.11.
Český jazyk – online hodina: Písanka, str. 9, úkol s rukou. Na volné řádky si napíšeme diktát písmenek, která už umíme psát. Píšeme zleva doprava. Diktát: i e a u á é í o ú ů. Diktát nadiktujeme a dospělý ještě jednou pro kontrolu přečte. Pak přečte prvňáček a znovu si čtení diktát kontroluje. Pak se podíváme do Živé abecedy na str. 37, úkol se srdíčkem. Budeme do mřížek pokládat písmenka ze skládací abecedy. U obrázků stanovíme počet a délku slabik. Písmena pak do mřížek napíšeme. Úkol s hvězdičkou čteme. Písanka st. 10. Dnes budeme psát písmenko „m“. Nezapomeňte si procvičit prstíky před psaním. Matematika, str. 33 celá. Pracujte podle pokynů, není tam nic těžkého. Na str. 32 si dodělejte cv. 1. Na nitku navlékněte 5 korálků, na dort domalujte 5 svíček na kartičky domalujte vlevo 5 puntíků a vpravo 4 puntíky.
2.11.2020
Práce na doma 2.11.
Dobré ráno děti, tak máme po prázdninách. Hurá do práce! Říká se: „S chutí do toho, půl je hotovo!“ To znamená, že se dnes nebudete u úkolů ofrňovat, diskutovat s rodiči, vrhnete se s úsměvem na zadanou práci a to budete koukat, jak vám půjde práce od ruky. Začneme čtením. V Živé abecedě si najděte str. 35. Dnes se naučíte slabiky, které začínají písmenkem „p“. Myslím, že spousta z vás už čtení slabik zvládá na jedničku, tak ty dnešní slabiky vám půjdou levou zadní. V úkolu s hvězdičkou skládáte a rozkládáte slabiky. V úkolu se srdíčkem si domalujte pod slabiky obloučky, abyste nezapomněly, že slabiky se čtou dohromady. U obrázků vyznačíte počet a délku slabik. Pak obrázky spojíte (nebo kroužkujete stejnou barvou) s počáteční slabikou. Úkol s kytičkou čtete. V písance dnes budeme pracovat na str.9. V řádce nahoře napíšete pod každé tiskací písmeno psací. Vedle obrázků budete psát na celou řádku počáteční písmeno. Při matematice se budeme učit psát číslici 5. Nejdříve si ji vyzkoušíte napsat ve fialové písance s pejskem na str. 5. Napište jen tu velkou řádku a pak jenom jednu malou. Pak si otevřete sešit na matematiku na str. 32 a začněte cv. 1. Udělejte tu řádku se škrtáním ošklivě napsaných číslic. Číslici 5 pak pište jen na řádce vedle puntíků. Na str. 31 si udělejte cv. 3 a 5. Ve cv. 3 napíšete příklady podle dominové karty a ve cv. 5 zkusíte vymyslet pokračování logické řady.
23.10.2020
Práce na doma 23. 10. a podzimní prázdniny
Máme tu pátek, pak víkend a pak…. Podzimní prázdniny! Hurááááá! Trošku úkolů dostanete, ale určitě jich nebude víc, než kolik bych jich dala, kdybychom byli ve škole. Prázdniny jsou od toho, abyste si odpočinuli – děti i rodiče. Živá abeceda. Paráda, čteme slabiky! Na str. 33 jsou slabiky s písmenkem „l“ na začátku. Úkol s hvězdičkou už máme. Úkol se srdíčkem si uděláte stejně jako ten na předchozí stránce. Čtete slabiky, pak spojíte (nebo barevně kroužkujte) obrázky s příslušnou počáteční slabikou (pracujte s oběma sloupečky) a u slov vyznačíte počet a délku slabik. Úkol s kytičkou čtěte. Přes prázdniny si úplně stejným způsobem udělejte str. 34 – slabiky začínající písmenem „s“. Písanka, str. 7 a 8 (určitě obě stránky nepište najednou, rozložte si to) Matematika, str. 30. Cv. 2: dva beránci plus dvě ovečky rovná se… Cv. 3: v každém políčku dominové karty budou dva puntíky. Ve cv. 4 pracujete s obrázkem. Musíte vždy vyhodnotit, co budete sčítat. Např. Dva stromečky vepředu plus dva stromečky vzadu se rovná…, jedna muchomůrka utržená plus dvě muchomůrky, které nejsou utržené, dvě jahůdky plus dvě jahůdky. Pomozte si slovy: vepředu, vzadu, vlevo vpravo, létá, sedí, před stromem, za stromem apod. Nezapomeňte drakovi vybarvit mašličku. A o prázdninách si pak udělejte cv. 1 a 2 na str. 31. Prvouka: Minule jste si při prvouce pouštěli videa a zkoušeli jste určovat stromy u vás v učebnici. Určitě jste to zvládli, ale pro jistotu tady mám správné řešení: Horní řada zleva: smrk, borovice, javor, kaštan Spodní řada zleva: modřín, dub, lípa, bříza. Dnes si udělejte cv. 2 na str. 10. Vybarvujete políčka podle zadání. To bude krása! A pokud s během následujících dní dostanete do přírody, můžete si známé stromy ukazovat i ve skutečnosti. A ještě jedna věc. Určitě jste si všimli, že občas nějakou řádku přeskočíme. Pokud byste se doma o prázdninách nudili, klidně si to, co jsme přeskočili, udělejte. Ale opravdu jen to, co jsme přeskočili. Dopředu si nic nezpracovávejte. Přeji krásné prázdniny, odpočiňte a uvidíme, zda se 2. listopadu sejdeme ve škole nebo budeme muset zůstat doma a pokračovat na dálku. Moc moc si přeji školu, ale uvidíme… Držte se a opatrujte se! Paní učitelka
22.10.2020
Práce na doma 22.10.
Dnes nás čekají další online hodiny. Pokud by se někomu nepovedlo připojit, tady je to, co na hodině budeme dělat. V Živé abecedě budeme pracovat na str. 32. Budeme zkoušet čtení slabik začínajících na „m“. Obrázky už máte spojené s počáteční slabikou, takže u obrázků budeme vyznačovat počet a délku slabik. Např. „muchomůrka“ ●●─● (puntík puntík čárka puntík). A pak už zkusíme slabiky s písmenkem „l“ na začátku. Máte kostičky, skládací abecedu – skládejte, rozkládejte, házejte kostičkami. V ŽA de podívejte na str. 33, cv. s hvězdičkou. V písance nás čeká další písmenko – malé psací „u“ na str. 6. V té úplně poslední řádce pod každé tiskací písmenko napište to dané písmenko psace. Všem dětem jsem z třídního fondu koupila sešit na psaní s pomocnými linkami. Pokusím se vám všem ho během několika dnů rozvézt. Ten sešit vám bude doma sloužit k docvičování psaní. Pokud by vám nešlo psát nějaké písmenko, tady v tom sešitě si ho můžete docvičit. Matematika, str. 29 celá. Cv. 2: jedna velká sovička plus tři malé sovičky se rovná …, tři malé sovičky plus jedna velká sovička se rovná… Cv. 3: tři korunky plus jedna korunka se rovná…, jedno osobní autíčko plus dvě nákladní autíčka se rovná …, dva šneci plus dva šneci se rovná… Cv. 4 a 5: hrajete si paní učitelky/pány učitele a opravujete chyby. Ve cv. 6 vybarvujete kartičky podle výsledků.
21.10.2020
Práce na doma 21.10.
Dobré ráno, začínáme! Včera jsme se na online hodině naučili, jak číst správně slabiky. Dnes budeme pokračovat v procvičování. Najděte si v Živé abecedě str. 32. Úkol se srdíčkem: Přečtěte si oba sloupečky slabik. Pod slabiky si udělejte obloučky (viz cv. s hvězdičkou). Spojte obrázek s příslušnou slabikou. Slabiky vybírejte z obou sloupečků. Slabiky a délky slabik u obrázků nedělejte, uděláme je při čtvrteční online hodině. Čtení trénujte i v úkolu s kytičkou. V písance nás čeká další písmenko – a. Tělíčko písmenka pro vás bude asi trošku oříšek. Vůbec to není jednoduché, ale vy to zvládnete. Napište celou stránku. Při matematice se naučíme psát další číslici. Tentokrát nás čeká 4. Nejdříve si jí zkuste napsat ve fialové písance s pejskem na str. 4. Stačí, když napíšete 1. řádku těch velkých čtyřek a pište je progresou. V matematice se pak podívejte na str. 28, cv. 1. Na prvním řádku škrtáte ty nepovedené číslice. Pak napište další 2 řádky (vedle puntíků a vedle prasátka). Dnes máme na rozvrhu i prvouku. Nebojte se nic, nebude toho moc a snad vás to bude i bavit. Pokud se podíváte do vašeho pracovního sešitu na str. 10, zjistíte, že dnes bychom si měli povídat o listnatých a jehličnatých stromech, které můžeme u nás najít v lese nebo v parcích. Spoustu z nich určitě znáte. Našla jsem na internetu hezké povídání o stromech, tak se na to podívejte. Pusťte si postupně oba odkazy, pozorně se dívejte a poslouchejte. Dokážete pak poznat, jaké stromy jsou na obrázcích u vás v učebnici. Tak schválně…! Nic nikam nepište, jen si to doma s rodiči ukažte. listnaté stromy jehličnaté stromy Nezapomeňte, že úkoly najdete i v domácích úložkách. Tím, že úložky jsou rozdělené podle předmětů, lépe se v nich orientuje.
20.10.2020
Práce na doma na 20.10.
Dobré ráno všem, Dnes nás čeká již druhé online setkání. Za včerejšek máte velikáááánskou pochvalu a 2 jedničky každý z vás za čtení i za diktát písmenek. A protože nám to včera tak šlo, dnes se už můžeme vrhnout na čtení slabik. Vím, že mezi vámi jsou již tací, kteří čtou slabiky i slova, ale opakování je matka moudrosti, tak ani jim troška tréninku neuškodí. Pokud by se stalo, že někomu slabý signál nedovolí se připojit na hodinu, vysvětlím čtení slabik teď a tady. Začínáme čtením slabik, které začínají písmenem „m“ a mají jen 2 písmenka. Např. ma, me, Mi apod. Slabiky budeme číst tak, že se podíváme na první písmenko, v duchu si ho přečteme a podržíme v puse a přečteme ho spolu s tím písmenkem druhým. Jednotlivá písmenka si nepředříkáváme. Slabiky si skládejte i z písmenek nebo kostek z přílohy. Pod slabiky si budeme dělat obloučky, aby nám připomínaly, že slabiku čteme dohromady. Živá abeceda, str. 34, úkol s hvězdičkou. Pracujte podle návodu – skládejte a rozkládejte slabiky, čtěte je. V příloze v domácích úložkách najdete 2 krychle k sestavení (jednu se samohláskami a jednu se souhláskami). Krychličky si můžete vytisknout, podlepit, vystřihnout, složit a skládat a číst slabiky podobně jako my na online hodině. Psaní. Včera jsme psali malé psací „e“ a dnes si napíšeme malé psaní „i“. Pozor, nezapomeňte, že tohle písmenko má nad sebou tečku. Matematika, str. 26, cv. 1, napište si další 3 řádky číslice 3. Vedle těch řádku pak na nit s jehlou navlékněte 3 korálky, na dort domalujte 3 svíčky a na dominové kartě vlevo budou 3 puntíky a vpravo 2 puntíky, protože se na řádce střídá číslice 3 a 2. Pak si dodělejte str. 27 kromě cv. 7. Cv. 7 není povinné. Udělá si ho jen ten, kdo chce. A ještě tu mám dlouhodobý úkol od paní učitelky Haškové (Vv) a od paní učitelky Malé (Pč). Máte vyrobit nebo nakreslit Podzimníčka. Vzhledem k tomu, že se blíží i Halloween, klidně se můžete inspirovat i tímto svátkem, Vím, že Halloween nepatří mezi české tradiční svátky, ale také vím, že dětem se líbí. Můžete lepit, stříhat, malovat, vyrábět. Použít můžete papír, látku, modelínu, přírodniny atd. Prostě a jednoduše, vaší fantazii se meze nekladou. S hotovým výrobkem se vyfoťte a pošlete mi fotku na mail. Těším se!
19.10.2020
Práce na doma na 19.10.
Dobré ráno všem, Dnes nás čeká první zkušební online hodina. Ta ale nebude dlouhá, tak vás samozřejmě další úkoly neminou. Při online hodině procvičíme čtení probraných písmenek. Pracovat budeme převážně se skládací abecedou – desky s písmenky. Pak si vezmete Barevné úkoly z češtiny a podíváte se na str. 13. Je tam úžasnej víte kdo? Jasně, indián, a vybarvíte ho podle zadání. Při psaní budeme pokračovat v písance a čeká nás první opravdové písmenko. Zatím pořád píšeme tužkou. Nezapomeňte si procvičit prstíky, správně si naklonit sešit (doleva) a uvidíte, jak vám to písmenko „e“ půjde snadno. Matematika, str. 26. Dnes budeme pokračovat v psaní číslice 3. Napíšete si první 2 řádky cv. 1na str. 26. To jsou ty řádky vedle puntíků a vedle prasátka. A vzhledem k tomu, že už umíme napsat číslici 3, můžeme i sčítat do 3. Na str. 27 si udělejte cv. 3 a 4. Nezapomeňte, že už jsme školáci, tak říkáme: dva plus jedna se rovná tři. U cv. 4 si řeknete: na kytičku na louce přilétl jeden červenožlutý motýlek. Po chvilce přilétl ještě modrofialový motýlek. Kolik bylo na kytičce motýlků? U krmítka: Jeden ptáček sedí v krmítku, 2 ptáčkové létají okolo krmítka. Kolik ptáčků je na obrázku? Pokud si vymyslíte jiné povídání, klidně. I dnes všechny úkoly najdete rozdělené podle jednotlivých předmětů v sekci "domácí úložky".
16.10.2020
Práce na doma na 16.10.
Dobré ráno vám všem, jdeme pracovat. Ve fialové písance se zajíčkem máme všechny cviky hotové. Paráda, viďte? Dnes tedy začneme psát do opravdové písanky. Je to ten malý sešit, který se jmenuje Písanka 1 a na titulní stránce má medvídky. Na stránce č. 1 najdete procvičování cviků, které už umíme. Nejprve si prosím procvičte prstíky, pak si vezměte tužku (pozor na správný úchop) a hurá do toho. Všimněte si, že u některých cviků je v řádkách pomocná linka. Ta vám pomůže udržet správnou velikost cviku, který zrovna procvičujete. Opět doporučuji si stránku rozdělit a psát nadvakrát. Přes víkend si prosím udělejte ještě str. 2. Živá abeceda, str. 31, pracujte podle pokynů. Matematika, str. 25, celá stránka. U úkolu 3 vám nyní napíšu, jak budete pracovat. Nejdříve škrtněte tvar, který do řady nepatří (1.řada kruh a 2. řada trojúhelník). Pak dětem říkáte: 1. řada: vybarvi první trojúhelník modře, poslední černě, předposlední červeně a trojúhelník, který je hned za prvním vybarvěte žlutě. 2. řada: Poslední kruh vybarvěte zeleně, druhý modře, první žlutě a třetí červeně. Pak se ještě jukněte na str. 26, cv. 1. Škrtáte trojky, které se vám nelíbí. V písance s pejskem si pak zkuste napsat číslici 3 na první řádce progresou a na druhé řádce tužkou. Víc zatím nepište. Jo, a včera jsem zapomněla, ale vy děti jste si určitě všimly, že v matematice na str. 24 byla další mašlička pro draka. Tak si ji na str. 3 nezapomeňte vybarvit. Prvouka. Dnes si vyzkoušíme něco nového. Zkuste si kliknout na odkaz a hádejte lesní zvířátka. Schválně, kolik jich uhodnete? odkaz na hádanky Pak si otevřete prvouku na str. 9, cv. 3. Pracujte podle pokynů ve spodní části stránky. A ještě jedno info na závěr. Nyní jste si přečetli zadání úloh tak, jak jste zvyklí. Když si nyní kliknete na domácí úložky (najdete je vlevo pod zprávami pro rodiče), uvidíte přehlednější zadávání úkolů. Jsou tam rozdělené podle jednotlivých předmětů. Do těchto domácích úložek mohu vkládat i přílohy, např. pracovní list, naskenované správné řešení úloh atd. Zatím budu úkoly vkládat oběma způsoby (do úložek i do zpráv pro rodiče, ale myslím, že si na lepší rozvržení úkolů v domácích úložkách rychle zvyknete. Přeji krásný a pohodový víkend a opatrujte se. Paní učitelka
15.10.2020
Práce na doma na 15.10.
Dobré ráno vám všem! A co dnes budeme psát? Dolní kličky. Horní kličky vypadaly jako vlaštovky a spodní připomínají rybičky. Tak pojďme na to. Po rozcvičení prstíků si opět připravte progresu a na str. 34 obtahujeme předepsané tvary. Dívejte se pozorně na sklon. Stejně jako včera, i dnes použijte nějakou pomůcku. Např: jedu ke skříni, k oknu, k posteli apod. Pomůže vám to udržet správný sklon tvaru. Ať máte krásné rybičky. Na str. 35 už pracujte s tužkou. Pozor na správný úchop a netlačte na psací náčiní! Zkontrolujte si opět pomocí prstíků, zda nemáte hrbolatou stránku. Psaní si opět rozdělte alespoň na dvakrát. Živá abeceda, str. 30, pracujte podle pokynů. Dále si zkuste diktát písmenek. Ve škole vždy skládáme za sebou cca 10 – 12 písmenek. Skládáme zleva doprava. Diktát si vymyslete sami nebo tady máte jeden ode mě. Diktát vždy nadiktuji, znovu přečtu a děti si kontrolují a pak znovu přečte někdo z dětí. Rozlišujeme velká a malá písmena. Takže dnešní diktát: o s M E L l p ů ó A i m. Matematika – sčítání. Milé děti, dne se při matematice seznámíme s novým znaménkem a naučíme se ho používat. My už umíme používat znaménka nerovnosti (zobáčky) a znaménko rovnosti – rovná se. Když jste odcházeli na nucené volno, všichni jste ode mě dostali kartičku s pomlčkou(mínus) a kartičku s křížkem (plus). Právě tu kartičku s plusem dnes budeme potřebovat. Při nácviku použijte jakékoli 2 věci – 2 knoflíky, 2 jablka, 2 hrnečky apod. Všichni si umíte říct: jedno jablko (např.) a jedno jablko jsou 2 jablka. Zkuste si tuhle větu s těmi předměty, které jste si vzali na pomoc. Protože jsme už ale školáci a máme matematiku, tak místo té spojky „a“ (jedno jablko a jedno jablko) používáme znaménko „plus“. A místo slovíčka „jsou“ používáme znaménko „rovná se“. Takže říkáme: jedna plus jedna se rovná dvě. 1+1=2. A to je celá ta věda. Sčítání není těžké, je však důležité naučit se používat slovo „plus“ a slovo „rovná se“. Klidně si několikrát zkuste tahle slova použít při sčítání předmětů v domácnosti. Např. Jeden hrneček plus jeden hrneček jsou 2 hrnečky apod. Pokud si budete skládat hrnečky na stole, použijte klidně mezi ně kartičku s plusem a za ně kartičku s rovná se a za rovná se pak položte 2 hrnečky. Pak teprve si otevřete matematiku na str. 24 a úkoly 2, 4 a 5 splňte podle zadání. Když píšete příklad, říkejte si v duchu co píšete: jedna plus jedna se rovná 2. U cvičení 3 pak sčítáte a malujete jablíčka a oříšky. V pohodě, viďte?
|<  <<  69/73    >>  >|

nahoru webmaster